Bydlí v energeticky nezávislém rodinném domě. Nespotřebovanou energii, kterou si vyrobí, prodají do distribuční sítě

Před pár lety bychom domy, které dokážou vyrábět vlastní energii a teplo, označili za domy budoucnosti. Dnes jsou již běžnou součástí našeho života. I když jsou zatím v menšinovém zastoupení, je vysoce pravděpodobné, že jejich počet bude rychle stoupat.

První informace o inteligentním rodinném domě s elektrickým vytápěním, fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm v Omicích u Brna se objevily na konci roku 2020. V současnosti je dům hotov a jeho majitelé si už užívají všech jeho předností.

Energeticky nezávislý rodinný dům v Omicích
V prostoru přístavby u krytého přístřešku pro elektromobil je instalováno bateriové úložiště. | Zdroj: Fenix ​​Group
Standardní, ale inteligentní
Majitel si přál postavit moderní a především praktický dům, ve kterém bude trvale bydlet s partnerkou a který bude sloužit k setkávání rodiny. Nechtěl nic mimořádného. Dům má proto běžnou dispozicí 4+1 a ani dalšími parametry se nijak neliší od současné výstavby.

Zásadní rozdíl byl však v tom, že jako člověk milující nové věci chtěl bydlet v inteligentním domě, který bude vytápěn elektrickým sálavým vytápěním a který by uměl regulovat stínící techniku, osvětlení, vytápění, řízení zabezpečovacího systému, fotovoltaickou elektrárnu, audio či přístupové systémy. Jelikož vlastní elektromobil, bylo zároveň důležité, aby se v domě nacházel zdroj, který by zajistil jeho dobíjení.

Majitel si jako člověk milující nové věci přál bydlet v inteligentním domě.

Energetický koncept
Jako ideální řešení se proto jevil energetický koncept společnosti Fenix ​​Group. „Jde o ucelené systémové řešení s elektrickým sálavým vytápěním, fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm HES, který lze doplnit v případě zájmu investora o další komponenty – rekuperaci, venkovní stínění, klimatizaci nebo inteligentní řízení,“ říká Ing. Cyril Svozil, předseda správní rady a zakladatel společnosti Fenix ​​Group.

Energeticky nezávislý rodinný dům v Omicích
Automatizovaný inteligentní systém řídí stínící techniku, osvětlení, vytápění, řízení zabezpečovacího systému, fotovoltaickou elektrárnu, audio či přístupové systémy. | Zdroj: Fenix ​​Group
Dům je vybaven fotovoltaickou elektrárnou o jmenovitém výkonu 9,8 kWp, který je sveden přímo do stanice HES. Vytápění je elektrické přímotopné – kombinace elektrického podlahového topení, elektrického stropního vytápění, sálavých panelů a elektrických topných žebříků. Elektrické sálavé vytápění v energeticky úsporných domech charakterizují nízké pořizovací i provozní náklady, snadná regulace, nízké náklady na údržbu a revize, životnost, spolehlivost systému a vysoká míra tepelného komfortu. Elektrické topení doplňuje sálavý krb na dřevo.

Beautiful modern house with garden and solar panels on the gable roof

Ohřev teplé vody je řešen elektrickým zásobníkem se dvěma topnými tělesy, přičemž lze ohřívat celý objem zásobníku nebo jen jeho část. Větrání je řešeno pomocí centrální rekuperační jednotky WAFE. Celý dům je řízen nadřazeným systémem iCOOL4, který funguje na hardwarové platformě Tecomat Foxtrot. Zajímavostí určitě je, že většina použitých technologií pochází od českých výrobců.

Energeticky nezávislý rodinný dům v Omicích
Zdroj: Fenix ​​Group
Nespotřebovaná energie se uloží
Přebytky energie z výroby fotovoltaických panelů se primárně ukládají do bateriové stanice HES (Home Energy Storage) o kapacitě 41,1 kWh, která umožňuje akumulovat podstatnou část momentálně nevyužité výroby, část energie se akumuluje do zásobníku s teplou vodou.

Nejnovější články

Další články autora