Chraňte se před sluncem tak, jak to dělali už Indiáni

Ať už chcete být v létě jako čokoláda nebo si jen občas dobít na slunci baterky, pokožku je třeba rozhodně chránit. Dnes už to jde i bez zbytečné chemie díky přírodní kosmetice, s použitím přírodních pigmentů, mořských řas a vzácných olejů.

Příroda nám ve své dokonalosti dala mnoho užitečných a zdraví prospěšných rostlin. Jejich vlastnosti a účinky znali lidé už dávno v minulosti a dnes je využívají výrobci přírodní kosmetiky v produktech určených pro ty, kteří nechtějí své tělo ani okolí zatěžovat zbytečnou chemií. Platí to iv letních měsících, kdy se snažíme uchránit před silným sluncem.

S přípravou na slunění je třeba začít ještě předtím, než si lehneme na pláž. Určitě prospěje zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na antioxidanty. Před opalováním dopřejte pokožce peeling a dobře ji hydratujte. Základní pravidlo pobytu na slunci zní: rozhodně ne mezi 11. a 15. hodinou. Pokud se rozhodnete pro šetrnou přírodní kosmetiku, je třeba pod ni nanést spf, tedy ochranný faktor.

Natírali se již Indiáni
Ochrana pokožky před sluncem pomocí různých darů přírody není moderní vynález. Již američtí Indiáni znali blahodárné účinky rostliny Urucum, která poskytuje ochranu před škodlivými složkami slunečního záření. Urucum (u nás známá jako orelánik barvířský) roste v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky a kromě ochranných má také protizánětlivé účinky. Proto je vhodná i pro kožní infekce a nemoci jako psoriáza, dermatitida, soborea nebo hyperpigmentace. Urucum obsahuje stokrát více betakarotenu než mrkev a také další látky, které nás přirozeně chrání před sluncem i souvisejícím stárnutím. Příroda nám v této rostlince dala vskutku unikátní dar.

Užijte si Slunečné dny
Poklad přírody s názvem URUCUM připravuje pokožku na slunění a také ji před sluncem chrání. Přírodní kosmetika s obsahem prášku z URUCUM je tedy na léto jako stvořená. „K opalování, ochraně před sluncem ik ošetření po slunění slouží naše přírodní produkty řady Slunečné dny. Obsahují složky, které v našich končinách vůbec nejsou v přírodní kosmetice běžné, ale na pokožku účinkují skvěle,“ říká Albert Bundala z firmy Panakeia, Zdraví z kopanic. Tento výrobce přírodní kosmetiky jako jediný na Slovensku a v Čechách využívá Urucum. „Urucum chrání před sluncem, ale také před hmyzem, a tak máte v našich přípravcích s obsahem této rostliny nejen účinnou ochranu před sluncem, ale zároveň i repelent,“ dodává Albert Bundala.

Namísto ropy rostlinka
Přírodní kosmetika pokožku ochrání, ale zároveň ji nezatěžuje tak jako klasické kosmetické produkty. Opalovací krémy často obsahují vazelínu, což je ropný produkt a v přírodní kosmetice nemá co dělat. Zato prášek z rostliny URUCUM je ke kůži šetrný a zároveň ji dokáže dobře ochránit. „Kromě toho jsou v produktech nazvaných Sluneční dny použity i jiné přírodní složky chránící pokožku před sluncem. To jsou například Dunaliella salina, extrakt Astaxantinu, Laminaria ochroleuca, které jsou ve slovenské kosmetice dost neobvyklé, ale skvěle chrání pokožku,“ dodává Albert Bundala. „Také používáme v této kosmetické řadě i domácí maceráty, například ořechový olej a měsíčkový olej. V kosmetice jsou použity také vzácné oleje avelánový, sezamový. Výrobky jsou ručně vyráběny a vzhledem ke své kvalitě a náročnosti výrobního procesu mají skvělé ceny.“

Mrkvička i Sluneční polibek
Přírodní kosmetika Panakeia nabízí v rámci řady Slunečné dny různé výrobky, které vás provedou létem bez starostí a bolesti. Můžete zvolit aktivátor opálení, který podporuje pigmentaci kůže nebo později zvýrazňovač opálení, bronzer, tělový olej či máslo. Produkt s názvem Mrkvička je díky obsahu betakarotenu skvělý po opalování, jeho bronzovo-zlaté částice zase opálení krásně zvýrazní. Sluneční polibek působí na pokožku zklidňující díky měsíčkovému oleji a bisabololu, který působí protizánětlivě, zlepšuje elasticitu pokožky, zklidňuje ji a zabraňuje jejímu zarudnutí.

Cropped shot of a young woman posing with suntan lotion on her shoulder

V dalších výrobcích zase naleznete například teracottu, která zvýrazní opálení.

Učili se na vlastní kůži
Erika Bundalová, zakladatelka firmy PANAKEIA ze Staré Turé, se k výrobě přírodní kosmetiky dostala přes vlastní potíže, které jí způsobovalo slunce. Bojovala s alergií i pigmentovými skvrnami, až vlastní přípravky jí umožnily užívat si v létě opět slunění. Výroba přírodní kosmetiky ovšem vůbec není jednoduchý proces. Za vznikem výsledných produktů pro milovníky slunce je mnoho pokusů a omylů, hledání správných ingrediencí a jejich poměru, také mnoho testování. Základem jsou kvalitní suroviny, které umožní pěkné opálení bez spálení. Důležité je starat se o pokožku před opalováním, během něho i po něm. A na závěr dobrá zpráva pro všechny „bledule“ – s přírodní kosmetikou obsahující URUCUM dosáhnete krásného opálení i vy.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram