Pochodeň vydrží i sucho, kosatec je stále žíznivý. Po čem touží trvalky?

Odměňte se trvalkám za jejich přínosy důkladnou péčí během horkého období. Zálivka, hnojení a ořez – takové jsou hlavní položky letní péče. Při výsadbě na vhodné stanoviště a agrotechnicky vstřícným způsobem si v kombinaci s průběžným udržováním takové zóny v zahradě ušetříte mnoho úkonů v dovolenkových měsících, všechny však ne.

Vzdejte hold svým trvalkám tím, že si přivstanete a polijete je co nejdříve. Rosou provlhčená půda lépe absorbuje další vodu a vegetace ochlazená nocí neutrpí teplotní šok. Zeminu nepromokříte, dbejte však na dostatek vláhy. Jinak si rostliny vytvoří kořínky jen v podpovrchové vrstvě substrátu a snižuje se jejich šance přečkat léto v uspokojivém stavu. Pochopitelně přihlížejte také k individuálním potřebám. Zatímco taková rudbekie nebo eremurus pěstiteli lidově nazývaný pochodeň vydrží určité sucho, kosatec sibiřský či konopáč patří ke žíznivějším svěřencům. Vyprahnutí nesnášejí i trvalky preferující polostín jako jarmanky a astilby.

Draslík pro stálezelené druhy
Obohacování prostředí, ve kterém pěstujete trvalky, vyžaduje zkušenost a cit pro míru. Pokud to přeženete, v prvním plánu podpoříte bujení, zároveň však oslabíte listové pletivo, které je pak náchylnější na padlí a další houbové choroby. Už na přelomu zimy a jara rozházejte po trvalkovém sektoru tenkou vrstvu vyzrálého kompostu. Mnoha skromnějším typům to vlastně stačí na celý rok. Vyšším trvalkám s výraznějším apetitem na živiny, například stračonůžce nebo floxu, přidejte kolem dubna rohovinové hobliny, případně komplexní organické hnojivo, respektive místo toho v úvodu léta minerální hnojivo. Vždyzeleným trvalkám dopřejte v srpnu či září speciální přípravek s vysokým obsahem draslíku. Listy díky tomu lépe budou snášet mráz a pod jeho vlivem nezhnědnou.

Lush landscaped garden with flowerbed and colorful plants

Estetický i preventivní význam ořezu
Některé druhy trvalek vás potěší druhým kvetením, když je poté prvním v rámci jedné sezóny rezolutně oříznete na šířku dlaně nad terénem. Týká se to zmíněného robustního tandemu stračonůžka – flox, ale i šalvěje hájové, hvězdníka či nádherné válečky bílá alias Jakubova žebříku. Úkon má kromě estetického často i preventivní význam: u více rostlin, řekněme orlíčku, totiž zabraňuje divokému samočinnému výsevu snižujícímu kvalitu flóry. Kontryhel koncem léta nabídne kompaktní nový pokryv, když ji energicky zkrátíte v období kvetení. Himálajský mák je zase třeba zredukovat krátce před kvetením již v roce jeho výsadby: oberete se tím o rýsující se zážitek z pronikavé a nevšední modré, ale výdrž rostliny natáhnete io několik let. Ve druhé sezóně je třeba ho sestříhat hned po odkvětu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram