Platy rostly. Inflaci však porazilo pouze jedno zaměstnání z deseti (+přehled)

Růst mezd téměř ve všech odvětvích již nestíhal překrýt vysoký růst cen. Nominální měsíční mzdy v květnu 2022 meziročně rostly ve všech 10 sledovaných odvětvích, avšak rostoucímu tempu inflace odolal jen sektor ubytování. Informoval o tom Statistický úřad (SÚ) SR.

Průměrná nominální měsíční mzda v květnu 2022 meziročně vzrostla ve všech deseti odvětvích ekonomiky. Nejvýrazněji se zvýšily mzdy v ubytování (o 26,3 % na 936 eur), dvouciferně rostly i mzdy ve stavebnictví (o 11,9 % na 904 eur) a v maloobchodě (o 10,7 % na 991 eur).

Nejpomaleji rostly mzdy v informačních a komunikačních činnostech, ve kterých jsou dlouhodobě nejvyšší výdělky v ČR, a to o 2,7% na 2333 eur měsíčně. V průmyslu byly mzdy vyšší o 6,7 %.

Na eurozónu se řítí recese už letos. Ekonomové vypočítali, kdy
Při zohlednění přetrvávajícího vysokého růstu spotřebitelských cen (inflace) se reálné mzdy zvýšily pouze v jednom z 10 sledovaných odvětví, a to v ubytování o 12,2 %. Dvouciferný růst se v tomto odvětví drží od začátku roku a je reakcí na oživení cestovního ruchu zdecimovaného pandemií, před kterou byly v tomto odvětví nejnižší výdělky z celé ekonomiky.

Nejvýraznější pokles reálné mzdy o více než 7 % zaznamenaly v informačních a komunikačních činnostech a ve vybraných tržních službách.

Busy with her tax return filing

V průměru za pět měsíců roku 2022 se nominální měsíční mzda meziročně zvýšila nejvýrazněji v ubytování o 27,4% (dosáhla 878 eur). Nejnižší růst nominální mzdy zaznamenaly vybrané tržní služby o 4,8 % (1208 eur). Vysoké tempo inflace se podařilo překonat mzdám v pěti odvětvích, nejvýrazněji v ubytování (o 15,4 %). Naopak nejvyšší pokles reálné mzdy byl ve vybraných tržních službách o 5,1 %.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram