Lidé se zbavují investičních bytů. Hypotéky dále draží, kdy přijde pokles cen bydlení?

Během několika měsíců nastal na hypotečním trhu špatném. Ještě na podzim 2021 se banky předháněly v tom, která dá klientovi nižší úrokovou sazbu. Přes deset let měly úrokové sazby na Slovensku klesající trend. Začátkem roku 2012 byla průměrná sazba na nových hypotékách přes pět procent. Boj o zákazníka ve znamení snižování sazeb vyústil až do situace, kdy koncem loňska dávaly banky nové hypotéky průměrně za 0,87 procenta. Některé finanční domy šli ještě níže a nabízely úroky od 0,4 procenta.

Od nového roku se však situace dramaticky změnila. Hrozba zvyšování základní úrokové sazby Evropské centrální banky změnila tento trend a od ledna vidíme na hypotečním trhu, jak se sazby na hypotékách postupně opět zvyšují. V květnu se průměrná sazba na nově poskytnutých úvěrech na bydlení vyšplhala již na 1,57 procenta. Hypotéky za pár měsíců zdražily tak, že úrokové sazby na některých fixacích začínají i trojkou.

Ještě dramatičtější zvyšování sazeb se projevilo u našich sousedů. Překvapivě rostoucí inflace donutila centrální banky okolních států, které neplatí eurem, jednat. Proto zvýšily sazby, aby prodražily cenu peněz s cílem zpomalit růst cen.

V Česku tak základní úrok stoupl až na sedm procent, v Polsku na 6,5 ​​procenta. Maďarský hlavní úrok je nejvyšší ze zemí V4 a dosahuje 9,75 procenta. Pro srovnání, ECB drží hlavní sazbu na 0,25 procenta, což je nesrovnatelný rozdíl oproti našim sousedům.

Ekonom Baláž: Ceny nemovitostí nebudou růst stále do nebe
Tato změna úrokových sazeb přišla náhle. V Česku se to začalo již projevovat i na realitním trhu a tamní banky dávají hypotéky průměrně s 6% úrokem.

Nabízí se proto otázka, zda dražší hypotéky na Slovensku mohou zastavit enormní růst cen bytů a domů. Za první čtvrtletí letošního roku šli meziročně ceny nemovitostí nahoru o více než 23 procent. Takový růst cen nemovitostí pokládá několik odborníků za nepřiměřený.

Hand holding keys in front of new building

Bydlení jako ochrana peněz
Podle prezidenta Národní asociace realitních kanceláří Slovenska Jána Pálenčára na Slovensku vysoká inflace motivuje lidi investovat do nemovitostí a tímto způsobem si uchránit své úspory. Upozorňuje na to, že v posledních měsících se ještě zvýšil zájem o rezidenční nemovitosti, což se ukázalo ve všech krajských městech i ve větších okresních městech.

Na druhé straně eviduje i to, že se zvyšují úrokové sazby na hypotékách, což bude pokračovat i na podzim. „Předpokládáme, že výraznější vliv na poptávku po nemovitostech to mít nebude, protože strach z inflace vyšší než 10 procent je mnohem větší než to, že si klient připlatí za vyšší úrok na hypotéce,“ vysvětluje.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram