Nová šéfka odborářů: Dozrál čas, abychom zkrátili pracovní dobu, lidé budou muset méně pracovat

Sociální spravedlnost, zvyšování platů, zvyšování minimálních mezd, důstojné pracovní podmínky, zkrácená pracovní doba. To jsou témata, na kterých chce pracovat Monika Uhlerová, nově zvolená prezidentka Konfederace odborových svazů (KOZ).

Uhlerová má ve svazu spoustu plánů, kterým se chce věnovat. Od tradičních, chlebových témat, až po nové výzvy, jako jsou otázky digitalizace, klimatizačních změn a demografického vývoje. \“Všechny tyto oblasti budou mít a mají už nyní dopad na svět práce a vůbec na podmínky v jakých budou ai dnes zaměstnanci pracují,\“ uvedla Uhlerová.

Dodává, že v oboru chtějí otevírat témata, která zaujmou politické elity. Prezidentka KOZ uvádí konkrétní příklad a tím je zkracování pracovní doby. Tento trend podle jejích slov jde napříč Evropou. „Je na experimentální úrovni. Myslím si, že dozrál čas, abychom se začali zabývat tématem zkracování pracovní doby.”

African woman holding in hand paper bills bank receipt using calculator on table calculate debt loan tax cost to pay manage finances concept doing accounting paperwork budget analysis, close up view

Z protiinflační pomoci prorodinná reforma
Odbory mladým lidem nepřijdou až tak sympatické a spíše je vnímají jako přežitek. S tím Uhlerová nesouhlasí. \“I když mnozí lidé a obzvláště v postsocialistickém regionu si spojují odbory s režimem před rokem 89. Není tomu tak,\“ uvedla. S tím, že odbory začaly vznikat právě v období nastolování kapitalismu a proto mají opodstatnění a místo v této společenské formaci.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram