Člověk, který dosáhne důchodového věku a také požádá o penzi, může i nadále pracovat. Žádný zákon souběžné pobírání důchodu a zaměstnání nezakazuje.
Pokud penzista pracuje vedle penze, zvyšuje si tím zároveň svůj důchod. Ten mu potom Sociální pojišťovna zvýší automaticky vždy v lednu.
Pokud tebe budete jako penzista pracovat, o zvýšení svého důchodu za práci dostanete písemné rozhodnutí o nové výši důchodu ze Sociální pojišťovny vždy do 31. března a následně dostanete i doplatek v důchodu za období od 1. ledna. Pokud si budete přivydělávat na dohodu a váš příjem bude do 200 eur měsíčně, nemusíte platit žádné odvody, ale zvyšovat se nebude ani vaše penze.

Může penzista o zvýšení důchodu požádat, jakmile přestane pracovat? Pokud pracující důchodce přestane pracovat a důchodové pojištění mu zanikne během roku, od následujícího dne po zániku tohoto pojištění může neformální žádostí (dopisem) požádat o zvýšení důchodu. V takovém případě není třeba čekat na iniciativu Sociální pojišťovny. Neformální žádost musí obsahovat údaje (jméno, příjmení, rodné číslo, adresu), předmět žádosti, tedy o co důchodce žádá (o zvýšení důchodu za období od 1. ledna do dne zániku pojištění) a také odkdy to žádá (od následujícího dne po zániku pojištění). Podepsanou žádost je třeba zaslat na adresu ústředí Sociální pojišťovny. Takto lze o zvýšení starobního důchodu požádat v kalendářním roce jen jednou.