Realitní expert: Byty zdražují nezdravě rychle. Zásadní změna přijde brzy

Hypotéky na Slovensku za pár měsíců zdražily tak, že úrokové sazby na některých fixacích začínají i trojkou. Může zpřísňování bankovních pravidel zabrzdit rekordní zdražování nemovitostí, které za první čtvrtletí letošního roku šli meziročně vzhůru o více než 23 procent? Ján Palenčár, 1. viceprezident Slovenského živnostenského svazu a prezident Národní asociace realitních kanceláří v rozhovoru pro Pravdu říká, kdy prodejci očekávají změnu na trhu.

Ján Palenčár, 1. viceprezident Slovenského živnostenského svazu a prezident Národní asociace realitních kanceláří.
Inflace, jakou jsme nezažili dekády, domácnostem na Slovensku za poslední rok snížila hodnotu úspor o 13 procent. Navíc, odhady bankéřů a ekonomů počítají s tím, že dvouciferné zdražování přetrvá minimálně iv příštím roce. To mnohé lidi motivuje kritičtěji se dívat na své úspory a investovat. Namísto fondů, akcií či dluhopisů jsou však mimořádně populární volbou nemovitosti.

„Na Slovensku zvyšující se inflace motivuje lidi investovat do nemovitostí, aby si ochránili úspory. V posledních měsících se zvýšil již tak enormní zájem o rezidenční nemovitosti nejen v Bratislavě a v Košicích, ale prakticky ve všech krajských i větších okresních městech,” říká v rozhovoru Palenčár.

Trend nebrzdí ani dražší hypotéky, které by měly do konce roku ještě porůst do úrovně čtyř procent. „Předpokládáme, že výraznější vliv na poptávku po nemovitostech to mít nebude, jelikož strach z inflace vyšší než 10 procent je mnohem větší, než to, že si klient připlatí za vyšší úrok na hypotéce,“ říká.

V menších městech, kde není rozvinutý development, navíc podle šéfa asociace realitních kanceláří roste i počet lidí, kteří si kupují nemovitosti za vlastní prostředky, tedy takříkajíc za hotovost.

Takový přístup, spojený s akutním nedostatkem bydlení ve větších městech, však žene ceny nemovitostí rychle vzhůru. Nejde přitom jen o slovenský fenomén. Evropský statistický úřad (Eurostat) zveřejnil dva grafy o tom, jak se za posledních 12 let vyvíjely ceny nájmů a cen nemovitostí v Evropské unii (EU).

Graf ukazuje, že od roku 2010 se ceny nemovitostí více než zdvojnásobily v Estonsku, Maďarsku, Lucembursku, Česku, Lotyšsku, Litvě a Rakousku. Na Slovensku se za toto období zvýšily ceny o více než 70 procent.

Young couple talking with real estate agent and buying a new house.

Ceny bydlení v jednom grafu: Za dekádu u nás narostly o více než 70 procent, rekordéři jsou v Maďarsku
Současná situace silně připomíná období velké ekonomické krize v letech 2007 až 2009. „V roce 2008 při ekonomické krizi sice došlo k prasknutí realitní bubliny, avšak důsledek byl, že klesl zájem o koupi nemovitostí, ne až tak cen. Klienti ztratili takzvanou pozitivní spotřebitelskou náladu, došlo k nedůvěrě vůči koupi nemovitosti a tak v roce 2009 bylo fakticky jedno, s jakou cenou jste přišli, lidé nekupovali, protože nevěděli, co se bude dít, zda přijdou kvůli finanční krizi o práci,“ připomíná Palenčár .

Můžeme tedy čekat prasknutí bubliny a zlevnění? Realitní expert tvrdí, že kanceláře zůstávají klidné. \“Zájem Slováků o koupi nemovitosti je reálný, ne spekulativní a klienti ho dokáží krýt ať už vlastními úsporami, nebo hypotékami,\“ vysvětluje.

Zdražování 23procentním tempem však považuje za nezdravé. „Ideální by bylo, kdyby došlo ke zpomalení této rychlosti. Při desetiprocentní inflaci je takový reálný růst cen nemovitostí pak 13 procent, což udělá za sedm až osm let sto procent. To neodráží ani reálný růst mezd, ani inflace,” říká. Zároveň však dodává, že zlom není daleko. Scénář návratu „zdravých” cen na trhu s nemovitostmi očekává již v letošním roce.

Nejnovější články

Další články autora